Dentálhigiéniés szűrővizsgálat kismamák részére
A babatervezés egy olyan izgalmas időszak, amikor sokminden mellett a megfelelő szájhigiénia is fókuszba kerül. A terhesség alatt ugyanis már nem végezhetők fogászati kezelések akármikor, ezért jó, ha a kismama előre gondolkodik!
Ahhoz, hogy gondos kismama legyél, már a baba tervezésekor érdemes bejelentkezned fogorvosodhoz vagy dentálhigiénikusodhoz, hogy még a terhességed előtt fény derüljön a fogászati problémáidra.
Mikor végezhető kismama fogászati kezelés a várandóság alatt?
A terhesség elején kapsz egy kismama-könyvet, amivel kötelező fogászati kontrollvizsgálatra is el kell látogatnod. Sok várandós követi el azt a hibát, hogy inkább kerüli a fogorvosi rendelőt, nehogy olyan kezelést kapjon, ami árt a babának. Pedig fontos tudni, hogy ezzel nagyobb bajt okozol, mint gondolnád. A rossz szájhigiénia következtében a kórokozók a terhességi mérgezés kiváltója is lehet.
A legfontosabb időszakok a gyermeked fejlődésében az 1. trimeszter és a 3. trimeszter második fele. Tudtad, hogy a terhesség 6. hete körül már elkezdődik az fogak fejlődése is, a 16. héten pedig már a maradó fogak csírái is megjelennek?
Amennyiben szükséges a fogkő eltávolítás vagy polírozás, azt bármikor el lehet végezni, ezek a kezelések kiemelten fontosak és segítenek az ínygyulladás megelőzésében.
Milyen veszélyeket rejt az ínygyulladás?
Kutatások bizonyítják, hogy a várandós nők fele szenved ínygyulladásban. A terhesség során a hormonális változások önmagukban is okozhatnak fogínygyulladást, ezért is kiemelten fontos, a professzionális szájápolás. Ez a gyulladás ugyanis később a fogágyra is átterjedhet, és befolyásolhatja a magzat fejlődését, extrém esetben akár koraszülést is okozhat.
A terhesség alatt, főleg, amikor első kisbabádat várod sok mindent elolvasol és hallasz fogászati témában is.
Tévhitek, mendemondák
- „Egy gyerek, egy fog”
- „A terhesség tönkretette a fogaimat!”
- Ne használj szájvizet!
- Ne vigyél be fluoridot!
- Nem szabad érzéstelenítőt kapni!
- Jobb, ha semmit sem csinál a fogorvos vagy a dentalhigiénikus!
Keress fel bátran, biztos van neked is egy-két jó tanácsom! 😊
- Borzalmas ízű a fogkrém?
Használd a fogkefédet csak bevizezve! A mechanikai tisztítás a legfontosabb, azt viszont nem szabad elhalasztani!
- Túl nagy a fogkefe feje? Hányingert okoz?
Cseréd le, és keresd meg azt, ami neked a legjobb! Pl. egysörtés fogkefe
- Sokat hánysz, émelyegsz?
Kortyolgass buborékmentes hideg vizet, de legalábbis öblítsd ki vele a szádat!
Kérlek, próbálj meg nem eszegetni egész nap!
„Na, de kettőnk miatt kell ennem!” – Igen tudom, nagyon nehéz ellenállni a kísértésnek és nem is kell lemondanod mindenről, csak ne csipegess egész nap! A várandóság ugyanis nagy kihívás Neked és fogaidnak is!
Legyen a babavárás egy felkészülési, feltöltődési időszak fogászati szempontból is arra az időre, amikor majd picit háttérbe szorulsz, és boldogan babázol. 😊 Így elkerülhetőek lesznek a váratlan helyzetek a várandóság ideje alatt és a baba érkezése után is.
Szeretném megmutatni a szájhigiénia kiemelt fontosságát minden kismamának! Kifejezetten kérni szoktam, hogy mindhárom trimeszterben jöjjenek el dentálhigiénés szűrővizsgálatra.
Személyre szabott szájhigiénés programot alakítok ki Neked a várandóság és a szoptatás teljes időtartamára, mellyel tudatosan készülhetsz a baba szájápolására és egy olyan szülői magatartás elsajátítására, amivel a gyermekednek is jó példát mutatsz majd.