Nem szedték le a fogköveidet, mert cukorbeteg vagy? ☹
Tudtad, hogy a cukorbetegség (diabétesz) világszerte több mint 300 millió, míg Magyarországon 750.000 embert érint a Nemzetközi Diabétesz Társaság (IDF) és a Magyar Diabetes Társaság (MDT) legutóbbi statisztikai adatai szerint? Ezen adatok szerint hazánkban minden 10. páciens, aki fogorvosi rendelőbe lép cukorbeteg, vagy a diabétesz “előszobájában” van!
Cukorbeteg fogászati ellátása
A cukorbetegség a test minden részét érinti, beleértve a szájüreget, fogakat is. Diabétesz esetén nagyobb valószínűséggel jelentkeznek szájüregi problémák, például fogínygyulladás, szájüregi fertőzések, fogszuvasodás.
A káros mikroorganizmusok a cukrot savakká alakítják – emiatt az íny könnyen begyullad, vérzik, és fáj.
A baktériumoknak a cukros környezet ideális, gyorsan elszaporodnak, a nyállal és az ételmaradékkal keveredve lepedéket képeznek, amit, ha nem távolítunk el megfelelően, akkor az fogszuvasodáshoz, fogkőhöz és fogágybetegséghez vezet. Ezért is kiemelten fontos a megfelelő szájápolás, helyes fogmosás és fogköztisztítás. 😊
Diabétesz okozta szájproblémák
- Rossz lehelet
- Szájszárazság (a cukorbetegség dehidratációt okoz)
- Vérző, gyullad íny (ínygyulladás)
- Fogágybetegség
- Aphta
- Szájüregi gombás megbetegedések
- Szájüregi daganatok
Ellenőriztesd rendszeresen vércukorszintedet!
A nem megfelelően beállított vércukorszint miatt a cukorbetegek lassabban gyógyulnak a fogászati beavatkozások után, így nagyobb kockázata lehet egy-egy kezelésnek, de csak LEHET!
Hogyan készülj fogászati kezelés előtt?
Mindenképpen egyél és vedd be a szükséges gyógyszereidet!
Minden esetben tájékoztasd a dentálhigiénikusodat, fogorvosodat a cukorbetegségedről!