Ha már volt hozzá szerencséd, akkor tudod, hogy az afta egy vagy több fájdalmas hólyagocska a szádban ☹

Az afta (aphta) különböző nagyságú, sárgás-fehér álhártyával borított fájdalmas fekély, amelyet piros, gyulladásos udvar vesz körül. Mindig a száj nyálkahártyáján jelenik meg az ajkakon belülről vagy a hátsó fogak mellett a pofazacskón, garatban, lágy szájpadon, nyelven.
Aftához hasonló nyálkahártya-fekélyt egy letört fog vagy a fogszabályozó készülék, de akár egy elmozduló protézis is okozhat.
Az afta kialakulásának okai
Az afta (aphta) kialakulásának pontos oka ismeretlen, de tapasztalatok azt mutatják, hogy elősegíti a legyengült immunrendszer vagy a nyálkahártya sérülése és még számos egyéb tényező. Pl:
- vitaminok és tápanyagok hiánya (B12, Cink, Vas)
- bizonyos ételallergiák (dió, citrusfélék, eper, málna, paradicsom)
- vírusos szájfertőzés
- hormonális tényezők
- kémiai irritáció
- stressz is
- fogkrémekben megtalálható SLS
Tudod, hogy mi az az SLS?
Az SLS nátrium-lauril-szulfát (több fogkrém és szájvíz összetevője, ettől habzik olyan jól a fogkrém a szájban). Sajnos meghosszabbíthatja az afták gyógyulásához szükséges időt, ezért a fekélyek jelentkezésekor, a gyógyulási időre érdemes ezeket félretenni, és helyette SLS-mentes termékeket használni, például ezeket:


Az aphta gyógyulása
Az afta olyan betegség, amely kezelését otthon is elvégezheted. Sajnos az afta nem tüntethető el gyorsan. A sebek általában 7-14 nap elteltével begyógyulnak, a fájdalom megszűnik. Ahhoz, hogy a gyógyulási idő rövidebb legyen és az aftával járó tünetek a legcsekélyebb kellemetlenséget okozzák, érdemes szem előtt tartanod ezeket:
- Kerüld a csípős, savanyú, fűszeres, forró ételek, a szénsavas italok fogyasztását!
- Gyerekek esetében nagy segítség lehet az érzéstelenítő hatású gélekkel történő kezelés.
- Fertőtlenítő hatású SLS mentes fogkrémek és szájvizek használata pl. Curasept EcoBio
- Gyógynövényes teákkal történő öblögetés (geránium, apróbojtorján, zsálya)
- Kiegyensúlyozott, tápanyagokban gazdag táplálkozás
- Javasolt a magas cinktartalmú élelmiszerek (vörös húsok, máj, csirkehús, olajos magvak) fogyasztása.
- Vitaminok és nyomelemek bevitele (C-vitamin, B12 -vitamin, vas, folsav, cink)
Az afta elmúlását követően feltétlenül cseréld le fogkefédet, vagy elektromos fogkefefejedet!
Mikor nem érdemes az afta otthoni kezelésével kísérletezni?
Előfordul, hogy az afta túl gyakran kiújul, felülfertőződik és nagy számban jelentkezik, vagy hosszú idő elteltével sem szűnnek a fekélyek, esetleg láz illetve nyirokcsomó-duzzanat kíséri a panaszokat. Ebben az esetben érdemes az afta fogászati rendelőben való kezelése.
A kezelés során először is megpróbáljuk kideríteni a kiváltó okot. Én szoktam kérni, hogy próbáld megfigyelni, hogy mikor jönnek elő a fekélyek! Vezess egy naplót, amiben felírod milyen változások voltak az életedben. Pl:
- fogkefét cseréltél
- fogkrémet váltottál
- nehezebb időszak volt az életedben – stressz
- beteg voltál
- új ételeket vagy italokat próbáltál ki, stb.
A fogászati rendelőben van olyan ecsetelő, amivel az aftát kezelni tudjuk, de ezeket kifejezetten fogászati szakemberek használhatják, kereskedelmi forgalomban nem kaphatók. Otthoni használatra ajánlani szoktam a pácienseimnél jól bevált termékeket (Anaftin szájöblítő, gél és spray). Az afta kezelésben segítség lehet egy irányított Biofilm Terápia vagy egy Lézeres kezelés, ami biostimulációs hatásával segítheti a gyógyulási folyamatot.